עיריית רחובות יחד עם רשת חוויות ושותפים נוספים, החלו להפעיל את תוכניות ספייס ופל"א לחיזוק לימודי לנוער מקרב הקהילה האתיופית ולנוער מקרב עולים חדשים


רשת חוויות רחובות החלה להפעיל שתי תוכניות שמטרתן לסייע ולחזק את בני ובנות הנוער במקצועות הלימוד בכלל ובמקצועות הליבה בפרט.  

התוכנית הראשונה הינה תוכנית ספייס לסיוע לימודי ליוצאי קהילת אתיופיה והיא חידשה את פעילותה בחודש האחרון, זאת לאחר שנסגרה בעת תקופת הסגר הראשון של הקורונה. התוכנית השנייה הינה תוכנית פל"א - פעילות לימודית אחרת, המיועדת לנוער עולה חדש, אשר נמצא בארץ עד 15 שנה, והיא החלה לפעול בחודש האחרון, לגילאי ז'-י"ב באמצעות הזום ובהשתתפות 42 תלמידים.

זהר בלום, מ"מ ראש העיר ומחזיק תיק החינוך, אומר כי: "במקור הבאנו את תוכנית ספייס לעיר לחיזוק הפעילות הלימודית והזכאות לתעודת בגרות איכותית אולם עם דגש חשוב ומשמעותי בכל הקשור לשילוב החברתי של הנוער בחברה הישראלית. בימים אלה בשל הלמידה בזום, הדגש מושם על למידה פרטנית בקבוצות קטנות, להעצמת המסוגלות העצמית של כל אחד ואחת מהנערים והנערות". עוד ציין כי בעבר פעלה התוכנית גם בחודשי הקיץ במתכונת של קמפוס.

אמיתי כהן, יו"ר רשת חוויות, אמר כי: "הרשת גאה להיות חלק מהתוכניות המשמעותיות, בפרט בתקופה לא פשוטה זו. אני שמח שהצלחנו להחזיר את הפעילות אחרי תקופה ממושכת של הפסקה. שיתופי הפעולה עם גורמי החינוך מאפשרים לנו ליצור רצף חינוכי חשוב ולחזק את התלמידים הן במישור הלימודי והן במישור האישי".

ברשת חוויות ובעירייה מדגישים כי שתי התוכניות פועלות בקבוצות קטנות, כאשר ספייס פועלת במסגרת ארבעה בתי ספר על, בקבוצות של 6-9 תלמידים לכל היותר ותוכנית פל"א מיועדת עבור 7-13 תלמידים. המקצועות העיקריים שנלמדים הנם אנגלית, מתמטיקה, לשון ואזרחות. "הקשר ההדוק ושיתוף פעולה עם הנהלת בתי הספר וצוותי החינוך מאפשר  לתת לכל תלמיד את הסיוע המיטבי לו הוא זקוק", מציין אלרואי אסרף, מנכ"ל רשת חוויות, "ובתקופה זו מקבל ערך נוסף והוא החזרה לשגרה ומתן מעטפת למסגרת לימודית תומכת, כאשר שיפור הציונים וההישגים מביא גם לחיזוק הביטחון האישי ומהווה קרקע פורייה להשתלבות חברתית ולהתפתחות אישית".

"בשנים האחרונות הפעלנו את תוכנית ספייס בעיר בהצלחה רבה", מוסיף מנהל התוכניות מטעם רשת חוויות, איתמר הרשקו, "אני שמח שגם בתקופה מאתגרת זו נמצא המימון והרצון להמשיך ולהעניק לאותם תלמידים את הסיוע והחיזוק הכל כך חשוב עבורם. אנו נמשיך לעשות מאמצים ולמצוא דרכים נוספות במטרה לממש את הפוטנציאל בכל תלמיד ותלמידה".

אפרת צוקרמן מנהלת אגף החינוך בעיריית רחובות מספרת "אני שמחה שהתוכנית שבה לפעילות ותעניק לנערים את הכלים להצלחה בלימודים, התפתחות אישית והשתלבות חברתית שתסייע בחיזוק ביטחונם העצמי. הלימודים בקבוצות קטנות יאפשרו לתלמידים לקבל את מלוא תשומת הלב ולהבין לעומק את החומר הנלמד".

צוות התוכנית כולל מנהל התוכנית ברמה העירונית, רכז יישובי, רכזים ומורים כאשר השותפים העיקריים הם: הפרויקט הלאומי לקהילה האתיופית בישראל, משרד החינוך, אגף החינוך בעירייה, משרד הקליטה רחובות רשת חוויות והחברה למתנ"סים.