המרכז הקהילתי החדש בשדרות ח"ן מקים "בנק זמן", למעגלי נתינה וקבלה. עפרה גזית: "המרכז הקהילתי פועל על פי עקרונות הצדק החברתי"


 

מרכז קהילתי חוויות שדרות ח"ן הוא מיזם קהילתי של תושבי השכונה שהתאגדו, הקימו עמותה מקומית ופעלו עם הרשת והעיריה להקמת מרכז שיענה על הצרכים המגוונים של תושבי השכונה. המרכז נפתח בטקס חגיגי בתחילת חודש מרץ, במעמד ראש העיר, רחמים מלול והמשנה לראש העיר ויו"ר דירקטוריון הרשת, יניב מרקוביץ'. מאז הוקמו בו צוותי תושבים וולונטאריים ששותפים בעיצוב דמותו, אופיו ותכניו. הצוותים מתמקדים בעיקר במיפוי השכונה, זיהוי צרכים, ריכוז הצעות תושבים, גיבוש המלצות והובלת פעולה במרכז שתיתן מענה מיטבי לצרכי האוכלוסייה על כל גווניה.

עפרה גזית מנהלת המרכז: "כששמעתי שיש התארגנות אזרחית כזו רצינית, היה לי ברור שאני רוצה למצוא את הדרך להשתתף בה. אחרי שרשת חוויות לקחה על עצמה את האתגר להפעיל את המקום, הצעתי את עצמי לניהולו. מה שהכי מעניין אותי במשימה הזו הוא ליצור במרכז הקהילתי פלטפורמות שיאפשרו לכמה שיותר אנשים מהשכונה להיות שותפים בעיצוב שלו - ממש לבנות ביחד בית לקהילה".

מתוך סיפור ההקמה המיוחד של המרכז ובזכות ההיענות הגבוהה של התושבים להשתתפות ביצירתו וביסוסו בשכונה, הוחלט להדגיש בו תכנים ואופני מפגש, למידה והתנסות המקדמים צדק חברתי: "אנחנו חיים בתקופה של התעוררות אזרחית", אומרת גזית, "על אף שנדמה שאנחנו לבד, יותר ויותר אנשים מחפשים דרכים להתחבר. צומחות התאגדויות והתארגנויות במקומות עבודה ובשכונות, אנשים מתחברים לקהילות ומבינים שיחד אפשר להפוך את המציאות לטובה יותר עבור כולם".

דוגמא מעניינת לתפישה הזו אפשר למצוא בכוונה להקים במרכז בנק זמן קהילתי, בו יוכלו התושבים להשתתף במעגלי נתינה וקבלה בין שווים. צוות היגוי לבנק הזמן נפגש כבר מספר חודשים וממש בקרוב יתחיל הפיילוט. 

בשבוע שעבר התקיים הפנינג לקראת ההרשמה לעונת הפעילויות הקרובה, בהשתתפות מאות תושבים.  במסגרת האירוע התקיימו הפעלות קבוצתיות לכל הגילים, נחשף לוח הפעילות השנתי ומדריכי החוגים הגיעו לשוחח עם התושבים ולהציג את החוגים המגוונים והמיוחדים שהם מציעים, ביניהם – צ'י קונג, קונטקידס, מיחדוש, יוגה לילדים, ערבית מדוברת ועוד. 

 

להצטרפות טלפון: 08-9428290 ובמייל sderothen@havayot.org.il 

 

שדרות חן 2
 

שדרות חן