בנות המחול בשלושה ימים של ריקוד וטבע בכפר אקולוגי


להקות המחול הבוגרות של בית-ספר למחול ביט-תנועה של חוויות שוויץ המדע יצאו ל"משולש המחול" במהלך חופשת חנוכה עם להקת לוסייה, להקת קאריס וקבוצת רקפת. "משולש המחול" הינו פסטיבל מחול שמאורגן ע"י עמותת אהב"י (העמותה לקידום אמנות העם בישראל), אשר פועלת להעשיר את משתתפי הפסטיבל בתכני מחול איכותיים וייחודיים של מיטב אמני המחול והכוריאוגרפים בארץ, והוא כולל אירוח של שלושה ימים ומחול מסביב לשעון.

השנה, זו השנה השנייה שהמשולש מתקיים בכפר האקולוגי של להקת ורטיגו, בניהולם של הזוג ורטהיים, נועה ועדי. הכפר הוקם לפני כעשור בקיבוץ נתיב הל"ה השוכן בעמק האלה, ומלבד אהבתם למחול משלבים שם משפחת ורטהיים את אהבתם לטבע. המקום כולו בנוי בצורה אקולוגית, החל מהבנייה בבוץ, שירותי הנסורת, פחי הזבל המחולקים לפסולת השונה, מיכלי הקומפוסט ומאגרי מי הגשמים.

הבנות נהנו מסיור סביב הבנייה האקולוגית והסבר מפורט על המשק האוטרקי שהוקם שם בעשר אצבעות ובנוסף, זכו לסדנת בוץ. לי מדמוני גבע, רכזת מקצועית ומורה למחול בבית הספר למחול ביט תנועה חוויות שוויץ המדע: "נועה ורטהיים קיבלה את פנינו בשיעור המאפיין את השפה של הלהקה ומיד לאחר מכן למדנו חלק מהרפרטואר של היצירה 'רעש לבן'. בהמשך הבנות קיבלו סדנאות אימפרוביזציה וקומפוזיציה מהיוצרות שלומית פונדמינסקי ועינת גנץ ולמדו מהו spoken dance מאת רונן ותמי יצחקי.

"בכל ערב, היוצרים שהעבירו לבנות את הסדנאות הציגו חלקים מתוך היצירות שלהם, ולעיתים את כל היצירה. לאחר המופע התקיים מעגל שיח בין התלמידים ליוצרים. השיח שהתנהל בין כתלי הסטודיו ובגובה העיניים, נתן לבנות את האפשרות להיכנס לעולמם של היוצרים. ערב אחד הוקרן לבנות הסרט 'לא תרקוד', המכניס אותנו לעולמם של בני ישיבה המחפשים מקום לרקוד ועקב כך נוצרה הקבוצה 'כל עצמותיי תאמרנה', שנותנת להם מענה.

"הסרט והשיחה עם יוזם הרעיון היו מרתקים. הארוחות שבושלו במיוחד עבורנו והגיעו הישר מהמטבח אלינו לצלחת טריות, בריאות וצמחוניות, ונתנו אנרגיה לבנות לפעילות הפיזית האינטנסיבית לאורך כל היום. בנוסף, נפגשו התלמידות עם תלמידים מבתי ספר נוספים מרחבי הארץ, דבר שהפך את החוויה למעצימה יותר. הבנות חזרו מאושרות ועשירות בתוכן מגוון וערכי מתוך חוויה ייחודית של פסטיבל מחול מדהים. לנו נותר רק להביע את הערכתנו לעמותת אהב"י שיזמו וארגנו את הפסטיבל וליוצרים ולמארחים שניתנה לנו הזכות להיכנס לעולמם למספר ימים ולראות מקרוב את תהליכי היצירה".

נוגה חלילי, רכזת החוגים, מסרה כי: "אני מודה להורים על האמון שנותנים בחוויות שוויץ המדע, בלי מדמוני גבע הרכזת המקצועית ובמורות המקצועיות בבחירת התכנים הראויים לבנותיהם". דודי ליפשיץ מנהל המרכז, אמר: "זו מסורת של שנים שאנו מוציאים את בנות ביה"ס למחול שלנו לפסטיבל אשר מחבר את מקצועיות התוכן למקצועיות הלהקות".