הכנס הארצי להעלאת המודעות לאנשים עם מגבלה, שנערך בחוויות שוויץ המדע רחובות, עסק השנה בהופעה חיצונית


כנס ארצי בנושא הסברה בתחום הנגישות והמודעות לשיוויון אנשים עם מגבלה, התקיים ביום חמישי ה- 25.1.18 במרכז חוויות שוויץ המדע, ביוזמת תושבים פעילים המובילים את התחום בעיר מזה מספר שנים. בכנס השתתפו כמאה פעילי קהילות נגישות ממגזרים שונים מכל רחבי הארץ. "הסברה מתקיימת בכל מפגש שלנו עם אנשים אחרים והדרך בה אנו מביעים את עצמנו בין בשיחה, בין בלבוש, בצורת עמידה ואפילו בפוסטים שאנו מפרסמים בפייסבוק, היא שעושה את ההבדל, היא היא שיוצרת שינוי אמיתי ועמוק בדעת הקהל ומביאה לשינוי בפועל בכל חלק מחיינו. בכנס הזה ניסינו לתת מקום ודגש לכל אחד מהתחומים יחד עם ההבנה שאת כל אחד מאיתנו מעניין משהו אחר. אנחנו מקווים שתצאו מכאן מצוידים בכלים חדשים בארגז הכלים שלכם, בטוחים יותר בעצמכם ועם רעיונות חדשים כיצד לפעול",  כך פתחה את הכנס צופית גולן, פעילה בקהילה נגישה רחובות.

בתערוכה שנערכה בכניסה, הציגו קבוצות 'קהילה נגישה' ממקומות שונים בארץ מיצגים המדגימים דרכי הסברה מגוונות, כגון משקפי מציאות מדומה - להמחשת אתגרי הנגישות עבור אנשים על הרצף האוטיסטי, ספרי ילדים העוסקים בשילוב שיוויוני, תחנות התנסות שונות, תערוכה תמונות 'תו תקן', פרויקט 'עולים מדרגה' הכולל רמפה ניידת להסברה והנגשת עסקים קטנים ועוד.

ד"ר רוני באום, חברת מועצת העיר, מחזיקה תיק אוכלוסיות מיוחדות וחברת דירקטוריון רשת חוויות אמרה כי: "מטרת 'קהילה נגישה' ברמה הארצית הינה הסרת מכשולים לאנשים עם מוגבלויות. אך כפי שאנו יודעים כיום, מה שהיה צריך לקרות קודם כל זה הסרת מכשולים בפני אנשים בלי מוגבלויות - בעיקר מכשולים הנמצאים בראשיהם של אנשים... במקרה הטוב, סתם חוסר מודעות ובמקרה הפחות טוב, דעות קדומות וסטיגמות. וזו, משימה לא פשוטה כלל, די מייגעת אבל שכרה בצדה. אני שמחה לספר לכם שרחובות במחקר שנעשה לאחרונה, דורגה במקום השלישי בערים פתוחות ומקבלות כלפי אנשים עם מוגבלויות ובאמת זה לא היה קורה אלמלא העזרה האדירה של פעילי קהילה נגישה רחובות".

השתתפו באירוע צביקה מדהלה, מ"מ מנכ"ל רשת חוויות, מיסא חטיב מנהלת מנהלת נגישות וקהילה נגישה בחברה למתנסים, טלי אלון, מפקחת ארצית פנאי ותמיכה במנהל מוגבלויות במשרד הרווחה וסיגל גרסטל, מנהלת מחלקת הדרכה בנציבות השיוויון לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, שאמרה: "נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מברכת את הפעילים בשטח שעושים עבודה משמעותית לקידום שוויון ונגישות ברשויות המקומיות, ונמשיך בשיתוף פעולה לקידום הנושאים שעל הפרק".

באירוע נידונו דרכים להנגשת סרטים בדרך מיוחדת ללקויי ראייה ועיוורים, עלה קטע קצר ומרגש מהמופע "מסע" של התיאטרון הקהילתי מחוויות שוויץ המדע, בו משתתפים שחקנים בלי ועם מגבלה, התקיימה הרצאה בנושא הופעה וסטיילניג שמסייעות להסברה נכונה ונערכו סדנאות פרקטיות. לנה טוטב, פעילה בקהילה נגישה: "מאוד נהניתי מהכנס, שמחתי לפגוש ולהכיר אנשים חדשים ולשוחח איתם. מהסדנה בה השתתפתי, יצאתי עם הרבה מסקנות, וטיפים להתנהלות מול חברות ואנשים בכלל. תודה על יום כה חשוב ומרגש".

תוכנית קהילה נגישה פועלת בשיתוף עיריית רחובות, בהובלתם של האגף לשירותים חברתיים, רשת חוויות ותושבים פעילים. לאורך השנה, פועלת הקבוצה בדרכים מגוונות על מנת לקדם את המודעות וההיכרות לנושא אנשים עם מוגבלות, שוויון, שילוב ונגישות.